تغذیه برای نقرس

بیماری مانند نقرس با خوردن مقدار زیادی از غذاهای حاوی پایه های پورین و نمک ایجاد می شود. با تجمع در بدن، آنها به تشکیل کریستال های نمک اورات در سطح پوسته مفاصل کمک می کنند. این همان چیزی است که باعث حملات شدید درد هنگام حرکت می شود.

نقرس با پای پیاده نحوه غذا خوردن

البته یک رژیم غذایی بهینه تظاهرات بالینی نقرس را کاهش می دهد، اما متابولیسم مختل اجازه نمی دهد این بیماری به طور کامل ناپدید شود. تمام غذاهایی که می توان با نقرس مصرف کرد باید رژیم غذایی بیمار باشد، زیرا تغذیه مناسب نیمی از درمان است.

غذاهایی که باید از رژیم غذایی روزانه خود برای نقرس اجتناب کنید

با نقرس، بیمار اول از همه باید انواع گوشت های دودی، انواع سوسیس، نمک، حبوبات را کنار بگذارد. شما نمی توانید فرآورده های گوشتی چرب به خصوص گوشت حیوانات جوان و همچنین ماهی مصرف کنید.

باید به طور کامل غذاهای سنگین مانند قارچ یا گوشت خوک را کنار گذاشت. با نقرس نباید غذا را با چاشنی های مختلف و ادویه های تند مزه دار کرد. در این مورد استثناء برگ بو و سرکه سفره است. علاوه بر این، بیمار باید از نوشیدنی های الکلی قوی، شکلات، کاکائو، چای غلیظ و قهوه خودداری کند. پنیرهای انواع شور و تند نیز در لیست محصولاتی هستند که در تشدید بیماری نقش دارند. علاوه بر این، شما باید از سوپ های گوشتی غنی و آبگوشت های پخته شده روی گوشت صرف نظر کنید.

غذاهایی که در مقادیر محدود برای نقرس مجاز هستند

بیماران مبتلا به نقرس می توانند منوی غذایی خود را با برخی از محصولات رقیق کنند و میزان مصرف آنها را به شدت محدود کنند. این غذاها شامل شیر و کره کم چرب است. درست است، آنها فقط می توانند به عنوان افزودنی به ظرف اصلی، به عنوان مثال، فرنی استفاده شوند. همچنین می توانید با احتیاط از مرغ و ماهی آب پز استفاده کنید، بهتر است ماهی قزل آلا یا ماهی آزاد باشد. در حد اعتدال، می توانید گوجه فرنگی، گل کلم معمولی، هر گونه سبزی، تربچه آبدار بخورید. از میوه ها، باید در مورد آلو بسیار مراقب باشید.

با نقرس چه می خورید؟

منوی غذایی بیمار برای نقرس باید شامل چه مواردی باشد؟اول از همه، باید سرشار از سوپ سبزیجات باشد، همچنین می تواند با غلات، ماهی کم چرب، گوشت خرگوش، غلات و پاستا، لبنیات کم چرب مانند ماست، خامه ترش، پنیر باشد. غذا را بدون ترس می توان با شوید طعم دار کرد و با نان سیاه و سفید گرفت. پروتئین های حیوانی باید با پروتئین های گیاهی جایگزین شوند.

خوردن تخم مرغ مجاز است، اما نه بیشتر از یک عدد در روز. منو را می توان با هر گونه سبزیجات پر کرد، به جز موارد ممنوعه. و همچنین سیب سبز، همه انواع توت ها به جز تمشک، پرتقال، نارنگی. میوه های خشک بسیار مفید هستند، به استثنای کشمش، و همچنین عسل، آجیل، دانه ها. از شیرینی ها می توانید گل ختمی، مارمالاد و مربا را میل کنید. غذا را می توان هم در کره و هم در روغن نباتی طبخ کرد، اما چربی های نسوز مانند گوشت خوک یا گوسفند را باید به طور کامل کنار گذاشت.

در مورد نوشیدنی ها، باید به چای سبز، چای با شیر یا لیمو، آب میوه، هر جوشانده گیاهان مفید ترجیح دهید. علاوه بر این، می توانید نوشیدنی های میوه ای، کواس، کمپوت های میوه ها و انواع توت ها را بنوشید. کاربرد مفید آب معدنی تخصصی.

روزهای تخلیه برای نقرس

لازم به یادآوری است که با نقرس توصیه می شود روزهای ناشتا را دوره ای انجام دهید. در عین حال، می توانید در طول روز فقط سبزیجات از یک نوع بخورید، به عنوان مثال، خود را به سیب زمینی یا سیب سبز محدود کنید. اگر خوردن تنها یک محصول در طول روز مشکل است، می توانید چندین نوع سبزی یا میوه را مخلوط کرده و به شکل سالاد مصرف کنید. همچنین می توانید رژیم غذایی لبنیات، کفیر یا پنیر را انتخاب کنید. در عین حال، جنبه های مختلف فرآیند متابولیک تخلیه می شود که برای بیماران مبتلا به نقرس بسیار مهم است.

برای روزهای روزه داری می توانید از رژیم غذایی برنج و سیب استفاده کنید. برای این کار ۷۵ گرم برنج را در شیر بجوشانید و به مقدار کم مصرف کنید. در این بین می توانید سیب را هم به صورت خام و هم به صورت کمپوت مصرف کنید. به هر حال، تعداد آنها نباید بیش از 250 گرم باشد. و هنگام تهیه کمپوت باید شکر را کاملاً کنار بگذارید.

لازم به ذکر است که با وجود اینکه به بیماران توصیه می شود روزهای ناشتا را متضاد انجام دهند، اما روزهای کاملا گرسنه ممنوع است. همچنین نمی توان دوره های گرسنگی درمانی را ترتیب داد، زیرا به دلیل قطع کامل مصرف غذا در بدن، اسید اوریک به شدت به خون اضافه می شود. در نتیجه حمله نقرس شروع می شود.

ویژگی های تدوین منو برای نقرس

برای بیماران مبتلا به نقرس، می توانید نوع زیر را از رژیم غذایی روزانه توصیه کنید.

صبحانه همیشه باید شامل سالاد سبزیجات، پودینگ هویج و سیب خوشمزه، یک عدد تخم مرغ، چای ضعیف باشد. برای صبحانه دوم، می توانید یک کمپوت شیرین نشده از توت گل رز تهیه کنید. ناهار باید سوپ شیر با پاستا، پنکیک سیب زمینی ساده، ژله باشد. بعد از ناهار می توانید سیب تازه بخورید. و برای شام می توانید از کیک پنیر، رول های کلم بدون گوشت، چای ضعیف میل کنید. قبل از خواب، جوشانده تهیه شده با سبوس گندم را بنوشید.

باید تاکید کرد که رژیم غذایی برای نقرس ساختار عجیبی دارد. غذای مایع و نیمه مایع به شکل سوپ سبزیجات، آب معدنی، هر گونه کمپوت و نوشیدنی میوه ای، آبمیوه ها و ژله تازه فشرده شده، میوه ها و سبزیجات بر آن غالب باشد. به طور کلی، شما باید روزانه 2-3 لیتر مایعات بنوشید. و در روزهای روزه داری می توانید تا 2 کیلوگرم از هر سبزی بخورید.

هنگام تهیه منو برای بیمار مبتلا به نقرس، مهم است که وجود سایر بیماری های مزمن را در نظر بگیرید. پس مثلاً اگر بیماری کلسترول بالایی دارد، زرده را به هیچ وجه نخورد و اگر مبتلا به دیابت است، آرد و نانوایی به مقدار محدود مصرف شود و شکر و شیرینی جات کاملاً حذف شود.

اغلب نقرس همراه با چاقی رخ می دهد. در چنین مواردی رژیم غذایی خاصی تجویز می شود که متخصصان پزشکی از آن به عنوان رژیم شماره 8 یاد می کنند. مصرف گوشت و ماهی را تا حد زیادی حذف می کند و مستلزم روزه داری مکرر تا چهار بار در هفته است. و به طور کلی کاهش وزن به بیماران نقرس توصیه می شود، زیرا به دلیل وزن زیاد، خطر حملات مکرر افزایش می یابد. اما در عین حال، کاهش وزن نباید خیلی شدید باشد، باید به آرامی و نامحسوس اتفاق بیفتد.

و البته، با نقرس، باید به خاطر داشته باشید که موفقیت درمان به پیچیدگی آن بستگی دارد. بنابراین، نباید به یک رژیم محدود شود، حتی اگر به درستی انتخاب شود، با در نظر گرفتن تمام ویژگی های بدن. می توانید استفاده از روش های مختلف فیزیوتراپی را توصیه کنید و همچنین می توانید تمرینات فیزیوتراپی را انجام دهید که برای تقویت بدن بسیار مهم است. درست است، قبل از این لازم است که این موضوع را با پزشک در میان بگذارید.

اما اگر بیمار دوره تشدید بیماری را داشته باشد، اقدامات ممنوع است. در چنین مواقعی استراحت فیزیکی، استفاده از حمام های گرم کننده و کمپرس گرم، گرما توصیه می شود. پیاده روی در خیابان تأثیر مفیدی بر بدن دارد، از جمله قبل از غذا خوردن، یا بلافاصله بعد از غذا.

و بدون شک، همیشه باید در نظر داشته باشید که اگر به موقع به سلامت خود توجه کنید، نقرس قابل کنترل است. مشاوره به موقع با پزشک، درمان مدرن پزشکی و فیزیوتراپی، رژیم غذایی مناسب - و سالها بیماری خود را فراموش خواهید کرد، می توانید یک زندگی کامل و کاملاً عادی داشته باشید.